Foundations Arm Chair
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. The handsome Foundations arm chair blends sophistication with a laid-back feel. The fully upholstered back and seat invite hours of easy lounging. The smart design offers an instant upgrade to any room in the house.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Cubes | 26.44 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B478 |
| Fabric Shown | B478 |
| Finish Shown | WDF – 306 Linen |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 21.88 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Foundations Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Foundations |
| Qty On Hand | 34 |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 108.03 |
| Total Shipping Weight | 108.03 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Linen finish | Yes |
| Upholstered box seat, inback and outback with no welt | Yes |
| Glides | Yes |
| Dimensions | 26.31 × 21.88 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Foundations Panel Bed California King
| Dimensions | 92.25 × 79 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Foundations Side Table
Foundations Nightstand
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Foundations Cocktail Table
Foundations Mirror
Foundations Cocktail Table
Foundations Side Table
Foundations Buffet
Foundations Panel Bed Queen
Foundations Nightstand
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Cole Dining Chair
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.