Flex L Adjustable Base – Twin XL
The Flex L™ Adjustable Base allows you to customize your comfort with head and foot adjustability and a core set of pre-programmed positions for easy use. This minimalistic adjustable base is compatible with any bed frame and features an ergonomic, foldable design that takes up less space, offers maximum flexibility, and assembles within minutes.
Features
| Multi-Angle Adjustability | |
|---|---|
| No-Fuss Assembly | |
| Wireless Remote Control | |
| Child Lock & Emergency Lowering |
Product Details
| Bedding Size | Twin XL |
|---|
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 37 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Black |
| Collection | Flex |
| Features | Child Lock & Emergency Lowering, Multi-Angle Adjustability, No-Fuss Assembly, Wireless Remote Control |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Flex L Adjustable Base – Queen
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 58 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Black |
| Collection | Flex |
| Features | Child Lock & Emergency Lowering, Multi-Angle Adjustability, No-Fuss Assembly, Wireless Remote Control |
Flex LS Adjustable Base – King
| Weight | 178.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 75 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex L Adjustable Base – California King
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 70 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Black |
| Collection | Flex |
| Features | Child Lock & Emergency Lowering, Multi-Angle Adjustability, No-Fuss Assembly, Wireless Remote Control |
Flex LS Adjustable Base – Twin XL
| Weight | 107.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 37 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex LSX Adjustable Base – Twin XL
| Weight | 132.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 37 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex LSX Adjustable Base – Split King
| Brand | Bedgear |
|---|---|
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex LSX Adjustable Base – King
| Weight | 213.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 75 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex LS Adjustable Base – California King
| Weight | 179.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 71 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex LS Adjustable Base – Queen
| Weight | 147.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 59 × 15 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Flex LS Adjustable Base – Split King
| Dimensions | 79 × 75 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Bedgear |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silver |
| Collection | Flex |
| Features | Massage |
Ver-Tex Mattress Protector
Hyper-Cotton Sheet Set
Dri-Tec Performance® Pillow Protector – King
| Weight | 0.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 20 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Mattress Protector – California King
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Mattress Protector – Twin
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Level Performance® Pillow – 2.0
| Weight | 6.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 5.75 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White/Mint |
| Collection | Level Performance® |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.