Garland Side Chair, Greige Finish
Sophisticated and elegant with a casual touch, the Garland Side Chair is designed to shine in any space. The fully upholstered Parsons chair features a tightly tailored oatmeal fabric cover, complemented by a brass accent that effortlessly blends casual and formal styles. The lightly distressed solid wood legs showcase a versatile distressed greige finish, adding warmth and character to any room. Refined yet inviting, this chair brings a perfect balance of comfort and sophistication to your dining space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted of Asian hardwood solids; and engineered woods | Yes |
|---|---|
| 100% polyester fabric cover in an oatmeal cover provides a durable and easy-to-clean surface that resists stains and spills | Yes |
| Cushioned seat and back with a brushed brass accent makes for a stylish and comfortable seat for dining or working | Yes |
| Versatile side chair suitable for dining, office, or living areas, serving as a stylish accent piece | Yes |
| Rasping and threading distressing gives the chair a relaxed, sophisticated look | Yes |
| The legs are hand-stained in a natural multi-step distressed greige finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Built with solid wood legs to ensure lasting durability, stability, and timeless elegance for every dining experience. | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| Product Size | 20 x 25.5 x 40 in |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 40 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Garland |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Garland 64″ Sideboard, Greige Finish
| Dimensions | 64 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Garland |
| Features | Storage |
Garland 24″ Counter Stool, Greige Finish
Garland, Sofa Table, Glass Top, Washed Parchment Finish
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Cole Dining Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.