Idris Armless Chair, Charcoal
Description
Description
This modern take on a klismos chair features a curved rubber wood frame that has been wire brushed and rubbed in a charcoal black stain, paired with a stone white slubbed performance fabric cushion.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Additional information
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21 × 34 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Idris |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Idris Counter Stool, White
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20 × 38 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Idris |
| Features | Fabric |
Idris Armless Chair, Natural
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 21 × 34 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Idris |
| Features | Fabric |
Idris Counter Stool, Charcoal
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20 × 38 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Idris |
| Features | Fabric |
Idris Armless Chair, White, 2 Per Box, Priced Each
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 21 × 34 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Coastal |
| Collection | Idris |
| Features | Fabric |
MichaelAlan
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Michael Alan Showroom
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Tribeca Dining Chair
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.