Keeley Fabric Arm Chair
Curved legs available in three wire-brushed finishes and a fully upholstered back and seat define the elegant Keeley arm chair. Nailhead trim under the seat and along the arms add to the chic, sophisticated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
| Com | 4.25 |
| Cubes | 38.54 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 42.2 |
| Total Shipping Weight | 42.2 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Fully upholstered chair with nailhead trim around outarms, outback and bottom of frame | Yes |
| Exposed wood legs | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 27.38 in (69.55 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
| Dimensions | 27.38 × 24 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hirsch Fabric Bar Stool
Hirsch Fabric Bar Stool
Harding Dining Table
Giles Fabric Counter Stool
| Dimensions | 22.25 × 20.19 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Moore Fabric Bar Stool
| Dimensions | 23 × 20.63 × 47 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Moore Fabric Counter Stool
| Dimensions | 23 × 20.63 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Slope Fabric Counter Stool
| Dimensions | 26 × 24.5 × 43.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Giles Fabric Bar Stool
| Dimensions | 22.19 × 20.19 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Moore Fabric Side Chair
| Dimensions | 24.63 × 22.13 × 35.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glacier White |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Dining Program |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marquez 24″ Wooden Bench
Duarte Solid Wood Bench
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Tribeca Dining Chair
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.