Kona Ladder Counter Bench | Raisin
The Kona Collection is constructed from Solid Mango Wood and Select Hardwoods. Offered in a Raisin Finish this classic collection can be a great addition to any Dining Room, mix and match as you need!
Product Details
| Finish | Raisin |
|---|---|
| Construction | Solid Mango & Select Hardwood |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
| Product Cube | 9.04 |
| Carton Weight | 50.6 |
| Product Weight | 45.5 |
| Color Code | RAI |
| Color Name | Raisin |
| Carton Dimensions | 45″W x 42″L x 9.5″H |
| Raisin Finish | Yes |
| Solid Mango and Select Hardwoods | Yes |
| Ergonomically designed for maximum comfort | Yes |
| Bench variations offered | Yes |
| Comfortably cushioned seats | Yes |
| Footrest included | Yes |
| Weight | 45.5 lbs |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Purple |
| Detail Color | Raisin |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kona Dining Bench | Raisin
Kona Dining Table | Raisin
Kona Coffee Table | Raisin
Kona Counter Table | Raisin
Kona Sofa Back Table | Raisin
Kona Sofa Bar Table | Raisin
Kona Culinary Island | Raisin
Kona Sideboard | Gray and White
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 50 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray And White |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
| Features | Storage |
Kona Ladder Chair | Gray and White
Kona Ladder Stool | Gray and White
Kona Parson’s Chair | Raisin
Kona Backless Stool | Raisin
Marquez 24″ Wooden Bench
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Parota Wooden Chair
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.