Kona Ladder Chair | Gray and White
The Kona Collection is constructed from Solid Mango Wood and Select Hardwoods. Offered in a Two-Toned Gray and White Finish this classic collection can be a great addition to any Dining Room, mix and match as you need!
Product Details
| Gray and White Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Mango and Select Hardwoods | Yes |
| Ergonomically designed for maximum comfort | Yes |
| Bench variation offered | Yes |
| Solid wood seats | Yes |
| Construction | Solid Mango & Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 19″W x 22″D x 40″H |
| Weight | 22 Lbs. |
| Cube | 2.9 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gray and White |
| Collection | Kona |
| Product Cube | 2.915 |
| Carton Weight | 24 |
| Product Weight | 21.6 |
| Color Code | GWH |
| Color Name | Gray & White |
| Carton Dimensions | 42.5″W x 19″D x 12.5″H |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19 × 40 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray And White |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kona Sideboard | Raisin
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 50 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Raisin |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
| Features | Storage |
Kona Dining Bench | Raisin
Kona Counter Table | Gray and White
Kona Dining Table | Raisin
Kona Coffee Table | Raisin
Kona Sofa Bar Table | Gray and White
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 76 × 36.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray And White |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
| Features | Storage |
Kona Sofa Bar Table | Raisin
Kona Parson’s Chair | Raisin
Kona Dining Bench | Gray and White
Kona Dining Table | Gray and White
Kona Counter Table | Raisin
Kona Sideboard | Gray and White
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 50 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray And White |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
| Features | Storage |
Cole Dining Chair
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Duarte Solid Wood Bench
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Tribeca Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.