Kona Dining Bench | Gray and White
The Kona Collection is constructed from Solid Mango Wood and Select Hardwoods. Offered in a Two-Toned Gray and White Finish this classic collection can be a great addition to any Dining Room, mix and match as you need!
Product Details
| Gray and White Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Mango and Select Hardwoods | Yes |
| Ergonomically designed for maximum comfort | Yes |
| Bench Variation | Yes |
| Solid wood seats | Yes |
| Construction | Solid Mango & Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 14.02″W x 50″L x 17.72″H |
| Weight | 35 Lbs. |
| Cube | 4.3 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gray and White |
| Collection | Kona |
| Product Cube | 3.72 |
| Carton Weight | 35 |
| Product Weight | 31.5 |
| Color Code | GWH |
| Color Name | Gray & White |
| Carton Dimensions | 52.75″W x 16.75″D x 7.25″H |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.02 × 17.72 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray And White |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kona Parson’s Chair | Raisin
Kona Culinary Island | Raisin
Kona Ladder Stool | Gray and White
Kona Sofa Bar Table | Gray and White
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 76 × 36.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray And White |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
| Features | Storage |
Kona Dining Table | Gray and White
Kona Ladder Chair | Gray and White
Kona Ladder Chair | Raisin
Kona Dining Table | Raisin
Kona Counter Table | Gray and White
Kona Counter Table | Raisin
Kona End Table | Raisin
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.