Kona Backless Stool | Gray & White
The Kona Collection is constructed from Solid Mango Wood and Select Hardwoods. Offered in a Two-Toned Gray and White Finish this classic collection can be a great addition to any Dining Room, mix and match as you need!
Product Details
| Gray and White Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Mango and Select Hardwoods | Yes |
| Ergonomically designed for maximum comfort | Yes |
| Solid wood seats | Yes |
| Construction | Solid Mango & Select Hardwood |
| Product Dimensions | 19.25″W x 15.25″D x 25.5″H |
| Weight | 16 Lbs. |
| Cube | 1.92 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Gray and White |
| Collection | Kona |
| Product Cube | 1.925 |
| Carton Weight | 17.6 |
| Product Weight | 15.8 |
| Color Code | GWH |
| Color Name | Gray & White |
| Carton Dimensions | 32″W x 21.25″D x 8.75″H |
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 19.25 × 25.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray & White |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kona End Table | Raisin
Kona Parson’s Chair | Raisin
Kona Sideboard | Raisin
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 50 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Raisin |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
| Features | Storage |
Kona Ladder Chair | Raisin
Kona Dining Bench | Gray and White
Kona Dining Table | Gray and White
Kona Parson’s Stool | Raisin
Kona Sofa Bar Table | Gray and White
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 76 × 36.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray And White |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
| Features | Storage |
Kona Ladder Stool | Gray and White
Kona Sideboard | Gray and White
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 50 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray And White |
| Style | Transitional |
| Collection | Kona |
| Features | Storage |
Kona Drop Leaf Table | Gray and White
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.