Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Create a cozy ambiance full of casual charm in your home with the Melody round end table. Bringing a timeless warmth with cottage-inspired design elements and a beautifully soft, weathered look, this table features an open design and adjustable shelf for storage and display versatility. Enchanting details include a distressed white base with an inlaid gray parquet top. Pair it with other Melody furnishings for a perfectly coordinated look. Exceptionally built with solid wood construction, the Melody round end table is well-crafted to offer years of lasting enjoyment.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Melody |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Style | Rustic Farmhouse and Coastal |
| Type | Upholstered Dining Chairs |
| Carton Volume | 8.117 |
| Carton Weight | 49.000 lb |
| Product Weight | 49 lb |
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Style | Rustic Farmhouse and Coastal |
| Collection | Melody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melody Brown Chairside Table
Melody White Round End Table
Melody White Accent Table
Melody White Round Dining Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Melody White Round Coffee Table with Casters
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Tribeca Dining Chair
Marquez 24″ Wooden Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.