Menton Arm Chair
Simple and unadorned lines lend a modern edge to the casual style of the Menton arm chair. The design is softened with a gentle curve to the back and arms. Exposed wood legs feature the moody Sutton finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Com | 3.25 |
| Cubes | 22.68 |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B141 |
| Fabric Shown | B141 |
| Finish Shown | WDF – 352 Sutton |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 34.81 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Menton Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Menton |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 73.7 |
| Total Shipping Weight | 73.7 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Tack glides | Yes |
| Upholstered seat arms and back with exposed wood legs in Sutton finish | Yes |
| Available in fabric B141 | Yes |
| Qty On Hand | 278 and DC 202 |
| Dimensions | 26.38 × 24 × 34.81 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Menton Console Table
Menton Panel Bed Queen
| Dimensions | 90.75 × 66.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Menton Nightstand
Menton Nightstand
Menton Entertainment Credenza
352-011 Leather
| Dimensions | 31.25 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Menton |
| Features | Leather |
Menton Nightstand
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Menton Buffet
| Dimensions | 20 × 68 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Menton |
| Features | Storage |
Menton Dining Table
Menton Dining Table
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Parota Wooden Chair
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.