Modern Mood Upholstered Side Chair
Cozy chic is married to a clean modern profile with the Modern Mood Side Chair, featuring a comfortable upholstered seat and back. The wood trim along the top of the chair and the wood base and legs are crafted of Flat-Cut Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues, delivering a soft sophistication. The versatile chair is upholstered in the Cottony Cotton cover.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Upholstered seat, back and armWood trim along top of chairWood base and legsFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication.Dis | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6850-75411-89 |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 33.55 |
| Carton Width | 29.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 27.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 21.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18.75 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Cottony Cotton; Fabric Contents: 100% Polyester |
| Height | 36.50 |
| KD | Yes |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-COTTONY-COTTON-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Seat Cushion Thickness | 5 |
| Seat Depth | 19.75 |
| Seat Height | 18.25 |
| Seat Width | 21.75 |
| Seat to Back Height | 18.25 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Side Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 21.75 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 22.65 |
| Image Role Data | {“6850_75200_401_411_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_75200_401_411_80_room2”:[“Room Image 2″],”6850_75411_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_75411_80_back_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 22.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 21.75 × 36.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Mood Lateral File
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Modern Mood Cal King Panel Bed
Modern Mood Round Mirror
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Round Mirror
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Accent Console
Modern Mood Display Cabinet
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Parota Wooden Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.