Modern Mood Upholstered Arm Chair
Cozy chic is married to a clean modern profile with the Modern Mood Arm Chair, featuring a comfortable upholstered seat, back and arms. The wood trim along the top of the chair and the wood base and legs are crafted of Flat-Cut Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues, delivering a soft sophistication. The sloped-arm chair is upholstered in the Cottony Cotton cover.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Upholstered seat, back and armWood trim along top of chairWood base and legsFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication.Dis | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6850-75401-89 |
| Arm Height | 25.5 |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 43.50 |
| Carton Width | 29.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 27.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 21.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 22.75 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Cottony Cotton; Fabric Contents: 100% Polyester |
| Height | 36.50 |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-COTTONY-COTTON-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Seat Cushion Thickness | 5 |
| Seat Depth | 20.25 |
| Seat Height | 18.25 |
| Seat Width | 21.75 |
| Seat to Back Height | 18.25 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 25.75 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 30.3 |
| Image Role Data | {“6850_75200_401_411_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_75200_401_411_80_room2”:[“Room Image 2″],”6850_75401_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_75401_80_back_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 30.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 25.75 × 36.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Mood Landscape Mirror
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Cal King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Round Cocktail Table
Modern Mood King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood Oval Nightstand
Modern Mood Console Table
Modern Mood King Panel Bed
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Base
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Modern Mood Buffet
Marquez 24″ Wooden Bench
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Tribeca Dining Chair
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.