Modern Mood Display Cabinet
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Arched Display Cabinet combines Oak Veneers, Metal and Glass in a stunning statement piece. Crafted of Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing in the softly-sophisticated Diamond finish, the cabinet has two wood-framed tempered glass doors with soft-close hinges and magnetic catches. Behind the doors are two adjustable wood-framed glass shelves with plate grooves and two puck lights with a three-intensity touch switch on the right side of the back panel. The metal-wrapped base and the metal bar pulls are both in a warm pewter finish, and the bar pulls are accented with leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Two wood-framed tempered glass doors with soft-close hinges and magnetic catchesTwo adjustable wood-framed tempered glass shelves with plate groovesTwo fixed wood-framed glass shelves with plate groovesTwo puck lights with three-intensity touch switch on | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14H |
| 3rd Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14.5H |
| 4th Row Shelf Opening | 44.5W x 16D x 14.5H |
| Alternate Finish Items | 6850-75906-89 |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 44.5W x 16.25D x 16.25H |
| Carton Height | 93.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 430.20 |
| Carton Width | 49.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Glass Insert Count | 4 |
| Glass Insert Dimensions | 40.75W x 12.563D x 0.25TH |
| Hardware Material | Door Pulls: Metal, Leather |
| Height | 85.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Iron and Glass |
| Number of Shelves | 4 |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Tipover Restraint Required | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 46.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood-Framed Glass Shelf Count | 4 |
| Wood-Framed Glass Shelf Dimensions | 44.5W x 16D x 1TH |
| Weight | 338.7 |
| Image Role Data | {“6850_75906_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_75906_80_silo2″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6850_75906_80_open_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”68 |
| Weight | 338.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 46 × 85 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Mood Landscape Mirror
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood Buffet
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Base
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Etagere
Modern Mood Console Table
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Leg Dining Table with 1-24in Leaf
Modern Mood Etagere
Jarvis Server
Adrienne Four Door Cabinet
Finnley Four-Door Sideboard
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Walsh Four Door Cabinet
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Lennox Four-Door Sideboard
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.