Modern Rustic Dining Bench
Description
Description
The Modern Rustic Collection is constructed from Solid Acacia with Select Hardwoods. Offered in a Weathered White Finish with Metal Accents.
Product Details
| Weathered White Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Acacia with Select Hardwoods | Yes |
| Comfortably cushioned seats | Yes |
| Side stretchers added for strength | Yes |
| Chair perfectly compliments table | Yes |
| Construction | Solid Acacia & Select Hardwood |
| Material | Wood with Upholstered Seat |
| Product Dimensions | 50″W x 17″D x 19.875″H |
| Weight | 30 Lbs. |
| Cube | 4.6 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Weathered White |
| Collection | Modern Rustic |
| Product Cube | 4.6 |
| Carton Weight | 30 |
| Product Weight | 25 |
| Color Code | WWH |
| Color Name | Weathered White |
| Carton Dimensions | 52.677″W x 20″D x 7.6″H |
Additional information
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 50 × 19.875 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered white |
| Style | Modern |
| Collection | Modern Rustic |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
MR-CH-5019C-WWH-RTA
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Intercon Furniture, Weathered white, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Rustic Trestle Table
Modern Rustic Server
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 57 × 36.4 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered white |
| Style | Modern |
| Collection | Modern Rustic |
| Features | Storage |
Modern Rustic Panel Stool
Modern Rustic Panel Chair
Modern Rustic Round Counter Table
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Duarte Solid Wood Bench
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.