Sereno Bench
Description
Description
Modern organic style is showcased in the playful Sereno bench. The open base is crafted of cast resin in Lutra Faux Stone finish and supports a seat with an upholstered top and sides.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3 |
|---|---|
| Cubes | 8.81 |
| Fabric | B117 |
| Fabric Shown | B117 |
| Finish Shown | RSF – 329 Lutra Faux Stone |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Sereno |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 17.88 in and 45.42 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 17.88 in and 45.42 cm |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 61.6 |
| Total Shipping Weight | 61.6 |
| Website Material | Fabric and Resin |
| Adjustable glides | Yes |
| Available in fabric B117 | Yes |
| Upholstered seat and sides atop cast resin base in Lutra Faux Stone finish | Yes |
| Depth | 22 in (55.88 cm) |
| Height | 19 in (48.26 cm) |
| Qty On Hand | 20 |
| Width | 22 in (55.88 cm) |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 22 × 22 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Sereno |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sereno Nightstand
Sereno Dining Table
Sereno Nightstand
Sereno Dining Table
Sereno Side Table
Sereno Arm Chair
| Dimensions | 25.38 × 24.75 × 34.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Sereno |
| Features | Fabric |
Sereno Arm Chair
| Dimensions | 27 × 24 × 37.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Lutra |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Sereno |
| Features | Fabric |
Sereno Bench
| Dimensions | 22 × 22 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Sereno |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Michael Alan Showroom
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
MichaelAlan
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.