Sundance Woven Back Side Chair
Inspired by a California casual aesthetic, the Sundance Side Chair exudes character with woven rope backs and a dark wood frame finished in Cliffside, a rich brown with light burnishing on the edges. The upholstered seat and loose pillow back are covered in the Zuri Cream performance fabric for carefree maintenance and inviting comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 83% Polyester, 17% Acrylic |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 35.50 |
| Carton Weight | 29.50 |
| Carton Width | 23.50 |
| Depth | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Zuri Cream (Performance); 83% Polyester, 17% Acrylic; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 34.75 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric, Foam and Rope |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-ZURI-CREAM-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 19.75 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Side Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 20.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 18.5 |
| Image Role Data | {“6015_75207_89_301_311_906_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_75311_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_75311_89_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”]} |
| Weight | 18.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 20.25 × 34.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sundance Wardrobe
Sundance King Rattan Bed
Sundance Bar Cabinet
Sundance Small Media Console
Sundance Etagere
Sundance Three-Drawer Nightstand
Sundance Entertainment Console
Sundance Display Cabinet
Sundance Woven Back Arm Chair
Sundance Rectangle Dining Table with 2-18in Leaves
Sundance Barrel Back Chair
Sundance Entertainment Pier
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Tribeca Dining Chair
Marquez 24″ Wooden Bench
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.