Sundance Carved Back Side Chair
Inspired by the picturesque Malibu landscape, the Sundance Side Chair has a graceful and welcoming silhouette featuring a seat and back covered in the Zuri Cream performance fabric for carefree maintenance and accented by intricate nailheads. Along with its shapely wood trim arms, legs and seat base, the chair back is carved with a reeded diamond motif.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Tack in floor glideCarved resin back with reeded diamond motifPerformance fabric seat and backNailhead trimFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishing on the edgesDistressed Finished: Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, | Yes |
|---|---|
| Fabric | 83% Polyester, 17% Acrylic |
| Arm Height | 25 |
| Carton Height | 18.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 34.50 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 25.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Zuri Cream (Performance); 83% Polyester, 17% Acrylic; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Height | 38.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric, Foam, Resin and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-ZURI-CREAM-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 21.5 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Side Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 21.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 24.75 |
| Image Role Data | {“6015_10458_75411_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_75207_401_411_906_89_room”:[“Room Image 2″],”6015_75411_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_75411_89_back_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 24.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 21.5 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sundance Small Media Console
Sundance King Rattan Bed
Sundance Bed Bench
Sundance Entertainment Pier
Sundance Barrel Back Chair
Sundance Woven Back Side Chair
Sundance Buffet
Sundance Rectangle Dining Table with 1-18in Leaf
Sundance King Panel Bed
Sundance Etagere
Sundance Display Cabinet
Sundance Bar Cabinet
Tribeca Dining Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.