Sundance Display Cabinet
Create a calming resort-inspired retreat in your home with the focal-point-worthy Sundance Display Cabinet. The circular patterned metal fretwork over tempered glass on the door fronts is a designer detail, along with an antique mirror back panel. Behind the doors are 4 adjustable wood-framed glass shelves illuminated by a 3-intensity touch switch. Crafted of Pecan Veneers, the cabinet is finished in Cliffside, a rich, dynamic brown finish with light burnishing on the edges.
Product Details
| Two doors with metal fretwork over tempered glassFour adjustable wood-framed glass shelvesAntique mirror backpanelOne light with three-intensity touch switchFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishing on the edgesHardware: Antiqu | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 90.00 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 321.87 |
| Carton Width | 44.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 86.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Puck Light, Metal, Tempered Glass, Antique Mirror and Rope |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 304.24 |
| Image Role Data | {“6015_75906_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_75207_89_301_311_906_89_room”:[“Room Image 2″],”6015_75906_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_75906_89_silo2″:[“Silo Image 2”,”Si |
| Weight | 304.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 86.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sundance Rectangle Dining Table with 2-18in Leaves
Sundance Entertainment Console
Sundance Bar Cabinet
Sundance Woven Back Side Chair
Sundance Nine-Drawer Dresser
Sundance Buffet
Sundance Woven Back Arm Chair
Sundance Rectangle Dining Table with 1-18in Leaf
Bedroom Sundance California King Panel Bed
Sundance Etagere
Sundance Three-Drawer Nightstand
Sundance Barrel Back Chair
Oslo Pantry Cabinet
Mirabelle Buffet
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Jarvis Server
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Caspar Iron Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.