Taos Dining Bench
Industrial metal accents meet beautifully distressed wood in this one of a kind collection. Taos dining offers four different table sizes with matching chairs and stools to tailor your exact needs. Two styles of charming cabinets can be used to tie your room together or will look equally stunning as stand alone accent pieces. The perfect combination of function and style.
Product Details
| Canyon Brown Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Pine and Pine Veneer with Select Hardwood | Yes |
| Comfortably cushioned seats | Yes |
| Side stretchers added for strength | Yes |
| Construction | Pine Veneer & Select Hardwood |
| Product Dimensions | 54″W x 16.75″D x 19.325″H |
| Weight | 45 Lbs. |
| Cube | 5.6 |
| Style | Rustic |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Canyon Brown |
| Collection | Taos |
| Product Cube | 5.6 |
| Carton Weight | 45.33 |
| Product Weight | 38 |
| Color Code | CYB |
| Color Name | Canyon Brown |
| Carton Dimensions | 57.8″W x 19.3″D x 8.7″H |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.75 × 54 × 19.325 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Canyon Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Taos |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Taos Dresser
Taos 1 Drawer Nightstand
Taos Dresser
Taos Gentleman’s Chest
Taos Media Chest
Taos Coffee Table
Taos Chairside Table
Taos TV Console
Taos Sideboard
Taos Chest
Taos Chest
Taos End Table
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Parota Wooden Chair
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.