Taos Counter Table
Industrial metal accents meet beautifully distressed wood in this one of a kind collection. Taos dining offers four different table sizes with matching chairs and stools to tailor your exact needs. Two styles of charming cabinets can be used to tie your room together or will look equally stunning as stand alone accent pieces. The perfect combination of function and style.
Product Details
| Canyon Brown Finish | Yes |
|---|---|
| Thick Spruce Veneer and Select Hardwood | Yes |
| 4 Table options available | Yes |
| Studded metal detailing | Yes |
| Wood framed wire shelf on base | Yes |
| Construction | Pine Veneer & Select Hardwood |
| Material | Wood and Wood Veneer |
| Product Dimensions | 54.875″ Round x 36″H |
| Weight | 168 Lbs. |
| Cube | 16.7 |
| Style | Rustic |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Canyon Brown |
| Collection | Taos |
| Product Cube | 16.7 |
| Carton Weight | 168.3 |
| Product Weight | 161.25 |
| Color Code | CYB |
| Color Name | Canyon Brown |
| Carton Dimensions | 57.875″W x 57.875″D x 9″H |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Canyon Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Taos |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Taos Dining Bench
Taos Coffee Table
Taos Pantry
Taos Landscape Mirror
Taos Ladder Stool
Taos Gentleman’s Chest
Taos 2 Drawer Nightstand
Taos Chairside Table
Taos Chest
Taos Coffee Table with Casters
Taos TV Console
Taos Dresser
Natural Parota Round Table base
Rhett 96″ Dining Table
Ezra TABLES 51512/52+91181
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Symmetry Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Marquez Rectangular Counter Height Table
Draper Dining Table
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Sunset D5783-42 Counter Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.