Prelude Round Coffee Table
The Prelude Occasional collection is a beautiful blend of midcentury modern lines and a contemporary twist, celebrating the perfect marriage of solid wood table tops and steel legs. The result is a stunning collection of occasional tables that exude sophistication and style, perfect for any modern home. Whether you’re decorating a living room, bedroom, or office space, these occasional tables offer the perfect balance of style and function.
| Weight | 49.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 18 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Prelude |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prelude Round End Table
Prelude Dining Table
Prelude Rectangle Coffee Table
Prelude Round Dining Table
Prelude End Table
Prelude Console Table
Prelude Console Table
Prelude Round Counter Table
Prelude Dining Table
Prelude Round Dining Table
Prelude Round Counter Table
Prelude Rectangle Coffee Table
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dakota Round Coffee Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Balam Cocktail Table
Zurich Coffee Table
Atlas Coffee Table
Darsa Cocktail Table
Chicago Coffee Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.