Prelude Round Dining Table
Combining midcentury modern design with contemporary style, the Prelude Dining Collection is a showstopper. The collection features solid wood table tops and sleek steel legs that come together seamlessly, resulting in a chic and sophisticated look. Perfect for entertaining guests or enjoying a cozy meal with your family, the Prelude Dining collection is a must-have addition to any modern home. With its elegant design and practical features, this collection offers a perfect balance of style and functionality.
| Weight | 86.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 36 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Prelude |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prelude Console Table
Prelude Round Coffee Table
Prelude Console Table
Prelude Round Coffee Table
Prelude Round End Table
Prelude Round Dining Table
Prelude Dining Table
Prelude End Table
Prelude Round Counter Table
Prelude End Table
Prelude Rectangle Coffee Table
Prelude Rectangle Coffee Table
Gavin Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Symmetry Dining Table
Horizons Dining Table
Ezra TABLES 51512/52+91181
Natural Parota Round Table base
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Rhett 96″ Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Natural Parota Round Table top
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.