Tempo Arm Chair
The back of the Tempo arm chair is inspired by a traditional barrel design, but has been reimagined for a modern aesthetic. It wraps around a deep seat that moves smoothly on hidden casters. The mix of curves and smooth lines offers both comfort and style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 19.53 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B154 |
| Fabric Shown | B154 |
| Instock | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Overall Product Height | 32.88 |
| Overall Product Width | 26.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Tempo Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.50 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 22.75 in and 57.79 cm |
| Shipping Weight | 63.0 |
| Total Shipping Weight | 63.0 |
| Website Material | Fabric |
| Heavy-duty casters | Yes |
| Standard with performance fabric B154 | Yes |
| Fully upholstered with barrel seat and back | Yes |
| Qty On Hand | 113 and DC 102 |
| Dimensions | 27.75 × 26.25 × 32.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tempo Cocktail Table
Tempo Buffet
Tempo Side Table
Tempo Dining Table
Tempo Panel Bed King
| Dimensions | 100.88 × 83.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Cocktail Table
Tempo Tall Drawer Chest
Tempo Mirror
Tempo Panel Bed California King
| Dimensions | 104.88 × 79.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | California King |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Entertainment Credenza
Tempo Accent Table
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Duarte Solid Wood Bench
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Marquez 24″ Wooden Bench
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.