Tempo Nightstand
Bands of sandblasted aluminum intersect to form the base of the Tempo nightstand, engineered to sit on the right side of a bed. One band extends over the nightstand’s drawer front to give it an architectural look. The top adds a casual note in wirebrushed oak finished in Larza. High-tech details include a two-port A+C USB charging unit.
Product Details
| Cubes | 17.02 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 346 Satin Nickel and WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 93.0 |
| Total Shipping Weight | 93.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Front accent aluminum post on front-facing right side | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| One pull-to-open, soft-close drawer with finger pull | Yes |
| Two-port A+C USB Charging unit | Yes |
| Wirebrushed oak drawer box in Larza finish and open sandblasted aluminum base in Satin Nickel finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 45 |
| Dimensions | 20 × 32 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Larza and Satin Nickel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tempo Cocktail Table
Tempo Nightstand
Tempo Arm Chair
| Dimensions | 24.38 × 25 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Nightstand
Tempo Cocktail Table
Tempo Dining Table
Tempo Mirror
Tempo Bench
| Dimensions | 20 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Larza |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Nightstand
Tempo Side Table
Tempo Console Table
Linea Nightstand
Tribeca Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Foundations Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Emery Three Drawer Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Linea Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.