Tempo Nightstand
Rhythmic vertical panels of wood create a beautiful depth and dimension on the Tempo nightstand. Crafted of wirebrushed oak in the Larza finish, the nightstand has three push-to-open drawers. It offers a relaxed look with an elevated style.
Product Details
| Cubes | 17.02 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 346 Larza |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 172.0 |
| Total Shipping Weight | 172.0 |
| Website Material | Wood |
| Two-port A+C USB Charging unit | Yes |
| Wirebrushed oak in Larza finish with smooth top and sides and raised panel drawer fronts | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Three push-to-open drawers | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
| Dimensions | 20 × 32 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tempo Nightstand
Tempo Etagere
Tempo Tall Drawer Chest
Tempo Panel Bed King
| Dimensions | 100.88 × 83.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Buffet
Tempo Panel Bed California King
| Dimensions | 104.88 × 79.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | California King |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Mirror
Tempo Arm Chair
| Dimensions | 24.38 × 25 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Dresser
Tempo Dining Table
Tempo Cocktail Table
Foundations Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Menton Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Tribeca Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.