Tempo Cocktail Table
Bands of sandblasted aluminum in Satin Nickel finish intersect to form the base of the Tempo cocktail table. Bands also wrap through the table’s two surfaces, finished in Larza and alternating in height. The unique architectural design is both casual and refined.
Product Details
| Cubes | 26.24 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 346 Satin Nickel and WDF – 346 Larza |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Tempo Cocktail Table |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 104.0 |
| Small Table Height | 14 in and 35.56 cm |
| Smallheight | 14 in and 35.56 cm |
| Total Shipping Weight | 104.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Multilevel, wirebrushed oak tops in Larza finish | Yes |
| Sandblasted aluminum base in Satin Nickel finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | 18 and DC 8 |
| Dimensions | 30 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Larza and Satin Nickel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tempo Arm Chair
| Dimensions | 27.75 × 26.25 × 32.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Panel Bed California King
| Dimensions | 104.88 × 79.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | California King |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Nightstand
Tempo Nightstand
Tempo Etagere
Tempo Panel Bed Queen
| Dimensions | 100.88 × 67.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Larza |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Tempo |
| Features | Fabric |
Tempo Buffet
Tempo Nightstand
Tempo Nightstand
Tempo Dining Table
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Trenton Rectangle Cocktail Table
Balam Cocktail Table
Darlington Cocktail Table
Amner Coffee Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Darsa Cocktail Table
Chicago Coffee Table
Santa Fe Coffee Table
Dakota Round Coffee Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.