Tereza CHAIRS 34558-WE/1B25MJF4
The Tereza dining chair is the perfect embodiment of modern design. Its eye-catching back detail and sleek frame makes it a unique element in your dining room. Enjoy the comfort of its wide cushioned seat and supportive backrest, ideal for extended seating during gatherings with friends and family. Featuring a robust metal base, this chair combines durability, refinement, and comfort in one elegant piece.
Product Details
| Included: 1 chair and hardware | Yes |
|---|---|
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
| Dimensions | 22.625 × 19.125 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | Desert Tan Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Tereza |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tereza STOOLS 44558-26WE/1B25MJF4
| Dimensions | 22.625 × 19.125 × 40.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Desert Tan Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Tereza |
| Features | Swivel |
Tereza STOOLS 44558-26WE/1B25DXF4
| Dimensions | 22.625 × 19.125 × 40.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Beige PVC |
| Style | Modern |
| Collection | Tereza |
| Features | Swivel |
Tereza STOOLS 44558-30WE/1B25DXF4
| Dimensions | 22.625 × 19.125 × 44.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Beige PVC |
| Style | Modern |
| Collection | Tereza |
| Features | Swivel |
Tereza STOOLS 44558-26WE/1B25MHF4
| Dimensions | 22.625 × 19.125 × 40.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Grey Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Tereza |
| Features | Swivel |
Tereza CHAIRS 34558-WE/1B25DXF4
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.