Tereza STOOLS 44558-26WE/1B25MJF4
The Tereza swivel stool is the perfect embodiment of modern design. Its eye-catching back detail and sleek frame makes it a unique element in your kitchen or bar area. Enjoy the comfort of its wide cushioned seat and supportive backrest, ideal for extended seating during gatherings with friends. Featuring a 360-degree swivel for effortless movement and a sturdy footrest for convenience, this stool combines refinement and comfort in one elegant piece.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
| Dimensions | 22.625 × 19.125 × 40.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Desert Tan Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Tereza |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tereza CHAIRS 34558-WE/1B25DXF4
Tereza STOOLS 44558-26WE/1B25DXF4
| Dimensions | 22.625 × 19.125 × 40.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Beige PVC |
| Style | Modern |
| Collection | Tereza |
| Features | Swivel |
Tereza STOOLS 44558-26WE/1B25MHF4
| Dimensions | 22.625 × 19.125 × 40.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Grey Faux Leather |
| Style | Modern |
| Collection | Tereza |
| Features | Swivel |
Tereza CHAIRS 34558-WE/1B25MJF4
Tereza STOOLS 44558-30WE/1B25DXF4
| Dimensions | 22.625 × 19.125 × 44.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Beige PVC |
| Style | Modern |
| Collection | Tereza |
| Features | Swivel |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 37 × 19.5 in |
| Color | Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 37.25 × 16.75 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Valebeck Bar Height Bar Stool
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42 × 19.25 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.