Balam Wooden Chair
Our Balam dining chairs are skillfully crafted from Melina wood, ensuring a perfect blend of style, durability, and natural beauty. They are designed to bring a touch of elegance to your dining space.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | White |
| Material | Melina |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Translucent multi-step Stained White finish |
| Style | Transitional |
| Frame is handcrafted of solid wood | Yes |
| Translucent multi-step finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| This chair is upholstered in faux leather. The rich texture and finish of the material provide both comfort and durability, making it an excellent choice for any dining setting. | Yes |
| Ships fully assembled, two per box. | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath.
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath
Balam Chairside Table
Balam Wooden Chair
| Weight | 32.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 28.5 × 40.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam Chairside Table
Balam 1 Shelf Cocktail Table
| Weight | 56.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 41.75 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Wooden Frame & Base, Loveseat
Balam 1 Shelf Cocktail Table
| Weight | 56.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 41.75 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath
Balam End Table
Balam Wooden Frame, Armchair
Balam Wooden Frame, Armchair
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.