Balam Wooden Chair
Our Balam dining chairs, are skillfully crafted from melina wood, ensuring a perfect blend of style, durability, and natural beauty. These chairs are designed to bring a touch of elegance to your dining space.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Group Color | Black |
| Material | Melina |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Translucent multi-step Stained Dark finish |
| Style | Transitional |
| Frame is handcrafted of solid wood | Yes |
| Translucent, multi-step lacquer with a black finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Faux leather upholstered seat. | Yes |
| Ships fully assembled, two per box. | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 21.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 17.75 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
5/0 Platform Queen – Balam
Balam 2 Drawer, Desk
Balam Mirror
Balam Wooden Frame & Base, Armchair
Balam Black Balam, Round Dining Table
Balam 2 Drawer, Nightstand
Balam Round Table Top
Balam 2 Drawer, Desk
| Weight | 89.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 23.25 × 31.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Power |
Balam White Balam, Round Dining Table
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Tribeca Dining Chair
Parota Wooden Chair
Duarte Solid Wood Bench
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.