Balam White Balam, Round Dining Table
Our Balam collection is handcrafted from mango and teak wood, offering a simple yet stunning addition to your space with an organic, modern touch. The Balam table features a sturdy, conical wooden base that showcases the beautiful, natural grain of the wood, providing a solid foundation for the smooth, round tabletop. Elevate your dining experience by pairing this table with the stylish chairs available in the collection, creating an inviting atmosphere in your home.
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Group Color | White |
| Material | Engineered Teak |
| Material | Mango |
| Finish | Translucent multi-step Stained White finish |
| Style | Modern |
| Dimensions | 59.75 × 59.75 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath.
| Weight | 62.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71.25 × 15.75 × 20.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam 6 Drawer, Dresser
| Weight | 220.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61.5 × 19.75 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Stool 24″
Balam Wooden Chair
| Weight | 32.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 28.5 × 40.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam 2 Drawer, Desk
| Weight | 89.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 23.25 × 31.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Power |
Balam Wooden Frame & Base, Upholstered Seat Ottoman
Balam End Table
Balam Mirror
Balam Chairside Table
Balam Wooden Chair
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath.
Balam Black Balam, Round Dining Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Gavin Dining Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Rhett 96″ Dining Table
Horizons Dining Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.