Balam Wooden Chair
Our Balam dining chairs are skillfully crafted from Melina wood, ensuring a perfect blend of style, durability, and natural beauty. They are designed to bring a touch of elegance to your dining space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Black |
| Material | Melina |
| Other Material | Fabric |
| Style | Transitional |
| Finish | Translucent multi-step Stained Dark finish |
| Frame is handcrafted of solid wood. | Yes |
| Translucent multi-step finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| This chair is upholstered in 100% polyester. Its attractive design provides comfort and durability, making it an excellent choice for any dining setting. | Yes |
| Ships fully assembled, two per box. | Yes |
| Weight | 32.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 28.5 × 40.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam Wooden Frame, Armchair
Balam Round Table Base
Balam Wooden Chair
Balam Wooden Chair
Balam Wooden Chair
| Weight | 19.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 26.25 × 40 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam Wooden Frame & Base, Armchair
5/0 Platform Queen – Balam
Balam Chairside Table
Balam 2 Drawer, Nightstand
Balam Balam, King Bed
Balam Mirror
Balam Wooden Chair
| Weight | 32.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 28.5 × 40.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Duarte Solid Wood Bench
Cole Dining Chair
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Marquez 24″ Wooden Bench
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.