Claremont D5942-08 Cabinet
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | 2 wood framed tempered glass doors ; 2 adj. tempered glass shelves w/plate grooves and 1 middle fixed tempered glass shelf w/plate groove behind the doors. |
|---|---|
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights. |
| Construction & Features | mirror on the back panel. |
| Construction & Features | bottom wood panel w/plate groove. |
| Construction & Features | levelers. |
Additional information
Additional information
| Weight | 321.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 80.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 9287-7 Fabric, Smokey Taupe |
| Style | Transitional |
| Collection | Claremont D5942 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5942-08
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Magnussen Home, Smokey Taupe, 9287-7 Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Claremont D5942-63 Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Claremont D5942-73 Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Claremont D5942-20 Dining Table
Claremont D5942-14 Buffet
Claremont D5942-24 Round Dining Table
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Albion Sideboard
Finnley Four-Door Sideboard
Foundations Buffet
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Townsend Sideboard
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.