District Sideboard
Industrial styling with cast metal accents and beautiful hardwood. The District pieces include one dining and one counter height table, dining chair and bench, counter height stool and functional sideboard. Unique designs can be seen throughout the group including table legs fashioned after an antique sewing machine. Comfortable curved back chairs and stools will invite your guests to stay just a little bit longer!
Product Details
| Cool Copper Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Birch Construction | Yes |
| Felt lined top drawers | Yes |
| Authentic cast metal hardware | Yes |
| Two metal towel holders, either side | Yes |
| Bottom shelf open for display | Yes |
| Construction | Solid Birch & Select Hardwood |
| Material | Wood and Metal |
| Product Dimensions | 60.5″W x 18.5″D x 41″H |
| Weight | 172 Lbs. |
| Cube | 22.2 |
| Style | Industrial |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Copper |
| Collection | District |
| Product Cube | 22.14 |
| Carton Weight | 178 |
| Product Weight | 156 |
| Color Code | CCR |
| Color Name | Copper |
| Carton Dimensions | 64.25″W x 27.5″D x 21.875″H |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 60.5 × 41 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Copper |
| Style | Industrial |
| Collection | District |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
District Counter Table
District Dining Table
District Chairside Table
District Bench
District Slat Stool
District Slat Chair
District Dining Table
District Coffee Table
District End Table
District Sofa Back Table
Albion Sideboard
Jarvis Server
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Toronto 4 Door Sideboard
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Foundations Buffet
Keir Four Door Cabinet
Finnley Four-Door Sideboard
Adrienne Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.