Dupont Four Door Cabinet
The Dupont Server is a modern-inspired beauty, featuring a striking mix of materials and finishes. The case frame is crafted from solid mango wood in a rich brown finish, complemented by a white Indian marble top and a brushed gold metal base and hardware for a luxurious contrast. The reeded doors add texture and visual appeal, elevating the overall design. Inside, the four doors reveal adjustable shelves and media cord management, combining form and function in a beautifully crafted piece.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Brown Mango, White Marble, Brushed Gold |
| Material | Wood, Stone, Metal |
| Style | Modern, Glam/Luxe |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 190.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Combines modern design with a striking mix of materials and finishes | Yes |
| Crafted from solid mango wood in a rich brown finish with a luxurious white Indian marble top | Yes |
| The brushed gold metal base and hardware provide an elegant contrast | Yes |
| Reeded doors add texture and visual appeal, elevating the overall design | Yes |
| Behind the four doors, adjustable shelves and media cord management offer practical storage and organization | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 60 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Glam/Luxe, Modern |
| Collection | Dupont |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Lennox Four-Door Sideboard
Caspar Iron Four Door Cabinet
Oslo Pantry Cabinet
Sunset D5783-14 Buffet
Adrienne Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.