Durango D5133-14 Buffet
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 68.63″W x 20″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 174.32cm W x 50.8cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind each side wood door |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 center wood doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 157.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.63 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Brass, Clear Glass/Mirror, Elk Fabric, Hickory PU, Willadeene Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Durango D5133 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5133-14
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Magnussen Home, Willadeene Brown, Antique Brass, Clear Glass/Mirror, Hickory PU, Elk Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Durango Wood Trestle Dining Table Top SU
Durango D5133-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Durango D5133-76 Upholstered Host Arm Chair (2/ctn)
Durango D5133-21 Trestle Dining Table
Durango Wood Trestle Dining Table Base KD
Durango D5133-14H Buffet with Hutch
Durango D5133-18 Wood Hutch SU
Durango D5133-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
Toronto 4 Door Sideboard
Keir Four Door Cabinet
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.