Elysia Buffet
Showstopping drama inspired by a Greco-Roman frieze is the inspired design for the Elysia buffet. Three cast resin door overlays showcase a bold display of horses and riders, charging across the front in Dark Bronze finish. The wood case complements the look with a lighter Weathered Greige, with adjustable and fixed shelves inside. The buffets stainless steel base is also finished in Dark Bronze.
Product Details
| Cubes | 42.6 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 332 Dark Bronze and WDF – Weathered Greige |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 73.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Buffet |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 363.0 |
| Total Shipping Weight | 363.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Three push-to-open, soft-close doors with dramatic Roman frieze embossed design | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Behind left and right doors are a soft-close drawer, one with wrapped pad and one with silverware insert | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Behind middle door are two adjustable shelves | Yes |
| Oak case in Weathered Greige finish atop metal base in Dark Bronze finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Open space above and below drawers | Yes |
| Depth | 21.38 in (54.31 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 73.75 in (187.32 cm) |
| Qty On Hand | 35 |
| Dimensions | 21.38 × 73.75 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Weathered Greige and Dark Bronze |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Throw Pillow (20″ x 16″)
| Dimensions | 20 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Juri Accent Table
Lumen Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 43.5 × 98 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arris Side Table
Palisades Fabric Sofa Without Pillows & Nails
| Dimensions | 40 × 108 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Kendo Accent Table
Throw Pillow (22″ x 12″)
| Dimensions | 22 × 12 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Ascot Accent Table
Delta Leather Ottoman
Moretti Fabric Sectional
| Dimensions | 122 × 155.5 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Tegan Cocktail Table
Palisades Fabric Sofa Without Nails
| Dimensions | 40 × 82.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Keir Four Door Cabinet
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Townsend Sideboard
Jarvis Server
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.