Throw Pillow (22″ x 12″)
This feather blendown pillow is created with a mix of 75% gray duck feathers and duck down (95% feather/5% down) and 25% polyester fibers. The mixture is encased in a down proof ticking. The result is a luxurious pillow that offers fullness, recovers more quickly and creates a beautiful appearing pillow. It can be customized with any of our fabrics and trims to give your room a finished look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Overall Product Height | 12 |
|---|---|
| Overall Product Width | 22 |
| Pillow Style | Knife-edge without welt |
| Product Type | Throw Pillow |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shape | Kidney |
| Shipping Weight | 5.0 |
| Throw Pillow All Over Fabric Com Yardage | 2 |
| Throw Pillow Back Com Yardage | 1 |
| Throw Pillow Front Com Yardage | 1 |
| Total Shipping Weight | 5.0 |
| Upholstery Fill | Blendown |
| Pillow Style: Knife-edge without welt | Yes |
| The front fabric and back fabric can be customized. | Yes |
| Height | 12 in (30.48 cm) |
| Width | 22 in (55.88 cm) |
| Dimensions | 22 × 12 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kai Fabric Ottoman
| Dimensions | 23 × 23 × 23 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Bohemian |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Argent Dining Table
Lunula Nightstand
Andie Leather Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40.5 × 95 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Adagio Nightstand
Arris Side Table
Pascal Fabric Chair
| Dimensions | 37 × 32 × 46.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Helena Fabric Sectional Wood Foot
| Dimensions | 157 × 157 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Anika Accent Table
Renzo Cocktail Table
Avery 12″ Pillow
Fawn 24″ Pillow
Brynn 24″ Pillow
Carddon Pillow (Set of 4)
| Weight | 11.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Black/White, Grey, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Yarn dyed stripe design in black and white. Solid reverse in ivory. Knife edge construction. Cotton cover. Zipper closure. Fiber filled. Machine washable cover. |
| Brand | Ashley Furniture |
Britt 24″ Pillow
Mia 24″ Pillow
Vorlane Pillow (Set of 4)
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 22 × 22 in |
| Color | Brown, Tan/Brown/White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Woven stripe design in shades of tan, brown and white. Solid reverse in ivory. Knife edge construction. Cotton/polyester blend face with polyester reverse. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lucy 24″ Pillow
Zane 12″ Pillow
Kelly 24″ Pillow
Fris 24″ Pillow
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.