Outdoor Throw Pillow (21″ x 21″)
This microfiber throw pillow has the feel of down, but is made with a synthetic outdoor fiber. It is fully encased in a water resistant ticking. The result is a superior pillow that offers fullness, recovers more quickly and creates a beautiful appearing pillow. It can be customized with any of our fabrics, vinyls and trims to give your outdoor space a finished look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Division | Upholstery |
|---|---|
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pillow Style | Knife-edge with welt |
| Product Name Search | Outdoor Throw Pillow |
| Product Type | Throw Pillow |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Square |
| Throw Pillow All Over Fabric Com Yardage | 1.4 |
| Throw Pillow Back Com Yardage | 0.7 |
| Throw Pillow Decorative Trim Com Yardage | 1.3 |
| Throw Pillow Front Com Yardage | 0.7 |
| Upholstery Fill | Microfiber-Synthetic Down |
| Pillow Style: Knife-edge with welt | Yes |
| The front fabric, back fabric and decorative trim can be customized. | Yes |
| Dimensions | 21 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mulia Outdoor Wedge
| Dimensions | 38.5 × 35.75 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Stillwater Outdoor Cocktail Table
Santa Monica Outdoor Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Edenton Outdoor Dining Table (108″)
Madura Outdoor Bench Fabric Pad
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Bristol Outdoor Side Table
Atlas Outdoor Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Santa Cruz Outdoor Arm Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Cyprus Outdoor Accent Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Altea Outdoor Chaise
Taylor Outdoor Sofa
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tatum 24″ Pillow
Kelly 24″ Pillow
Theban Pillow
| Weight | 2.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Cream, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Hand woven with stripe design in cream. Solid reverse in cream. Cotton/polyester cover. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bianca 24″ Pillow
Zane 12″ Pillow
Cameron 20″ Pillow Cover
Vorlane Pillow (Set of 4)
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 22 × 22 in |
| Color | Brown, Tan/Brown/White |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Woven stripe design in shades of tan, brown and white. Solid reverse in ivory. Knife edge construction. Cotton/polyester blend face with polyester reverse. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mia 24″ Pillow
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.