Foundry Server
Description
Description
The Foundry Dining Collection is offered in a wire-brushed Pewter Finish for a natural, rustic appeal. Constructed from Oak Veneer and Select Hardwood, with metal accent plates throughout.
Product Details
| Brushed Pewter Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Wire brushed for natural rustic appeal | Yes |
| English Dovetail joinery | Yes |
| Adjustable shelves behind doors | Yes |
| Authentic metal handle pulls | Yes |
| Construction | Oak Veneer & Select Hardwood |
| Material | Wood and Wood Veneer |
| Product Dimensions | 54″W x 17.34″D x 38″H |
| Weight | 143 Lbs. |
| Cube | 19.5 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Pewter |
| Collection | Foundry |
| Product Cube | 19.54 |
| Carton Weight | 149.4 |
| Product Weight | 132 |
| Color Code | PEW |
| Color Name | Brushed Pewter |
| Carton Dimensions | 57″W x 20.25″D x 29.25″H |
Additional information
Additional information
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.34 × 54 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Pewter |
| Style | Transitional |
| Collection | Foundry |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
FR-CA-5438-PEW-C
Category: Dining Storage
Tags: Brushed Pewter, Dining Storage, Gray, Intercon Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Foundry Mid-Century Upholstered Chair
Foundry 76″ Bunching Bookcase
Foundry Coffee Table
Foundry End Table
Foundry 70″ TV Console
Foundry 60″ Half Ped Desk
Foundry 60″ TV Console
Foundry Ladder Chair
Foundry Lateral File Cabinet
Foundry Lift Desk
Foundry Pedestal Table
Foundry Sliding Door Cabinet
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Adrienne Four Door Cabinet
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Townsend Sideboard
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.