Melange Passerine Four Door Credenza
The Passerine Credenza combines a delicate raised floral motif on the front with a pristine white finish and a gold metal base. The four doors have easy touch latches and two adjustable shelves behind each pair of doors. Combining form and function, the credenza offers a ventilated back panel, wire management holes in the back panel and a power supply. Crafted of hardwoods with resin and metal.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 38.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 333.40 |
| Carton Width | 96.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.50 |
| Material Description | Hardwoods with Resin and Metal |
| Number of Shelves | 4 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 92.25 |
| Weight | 286.6 |
| Image Role Data | {“628_85631_02_room”:[“Room Image 1″],”628_85631_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85631_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85631_02_top”:[“Top Silo |
| Weight | 286.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 92.25 × 34.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Be-Leaf In Me Accent Table
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Melange Raising Cane End Table
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Blythe Accent Table
German Silver Entertainment Console
Melange Alpine Four-Door Credenza
Melange Silverfrost Cocktail Table
Melange Koren Credenza
Melange Selleck Writing Desk
Melange Saber Cocktail Table
Toronto 4 Door Sideboard
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
Oslo Pantry Cabinet
Keir Four Door Cabinet
Townsend Sideboard
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Caspar Iron Four Door Cabinet
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Kali Iron Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.