Pentak Black Four Door Cabinet
The Pentak Server will be the highlight of the room, with it’s natural wood and boho-industrial style. This large server features sand blasted natural mango wood in a matte black finish. The front four doors are accented with open-pierced fretwork detailing and large metal door pulls. Inside has plenty of storage space with two fixed interior shelves and media cable management cutouts. Other features include soft close hinges, magnetic door stops and adjustable floor levelers. Natural mango wood is a product of nature and is completely unique. The natural material is subject to variations in characteristics such as color, density, grain and finishing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Black |
| Material | Solid Mango |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Additional Dimensions | 4 Compartments, each is 37 x 14 1/4 x 10 1/2 |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 181.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Matte black finish and metal door pulls provide a boho-industrial style with the Pentak Server | Yes |
| Constructed of natural mango wood in a black, sand blasted finish | Yes |
| Four doors open to two cabinets, each featuring an adjustable shelf and cutouts for cable management | Yes |
| Also features soft close hinges, magnetic door stops and adjustable floor levelers | Yes |
| Minimal assembly required | Yes |
| Look for matching items in the Pentak Collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 76 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pentak Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 60 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Pentak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 76 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Pentak Black Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 60 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Pentak Chairside End Table
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 24 × 26 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Sunset D5783-14 Buffet
Kali Iron Four Door Cabinet
Albion Sideboard
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Caspar Iron Four Door Cabinet
Foundations Buffet
Payson Buffet
| Dimensions | 19 × 64 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.