Rosalie Server – White
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of select hardwoods and pine veneers | Yes |
|---|---|
| Split rattan overlaid door fronts add to the laid back lifestyle | Yes |
| Custom designed two piece hardware makes the piece truly unique and functional | Yes |
| Clean front frame gives the case a clean modern vibe | Yes |
| Slatted bottom shelf for display or wine bottle storage | Yes |
| Four Doors | Yes |
| One adjustable shelf behind left, middle and right doors | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 72.00″W X 18.00″D X 38.00″H |
| Weight | 160.94 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 160.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 38 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Cottage |
| Collection | Rosalie |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
30755
Category: Dining Storage
Tags: Dining Storage, Riverside Furniture, Storage, White, White Caps
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
4/6 Panel Headboard
Round Table Top
5/0 Woven Footboard
Rosalie Round Spindle End Table
Rosalie Queen Panel Bed
Rosalie Leg Dining Table
Rosalie Hemlock Leg Table
Rosalie Writing Desk
| Weight | 88.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 56 × 30 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Cottage |
| Collection | Rosalie |
| Features | Power |
Rosalie Full Upholstered Bed
| Dimensions | 87.25 × 57.75 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Coastal |
| Bed Size | Full |
| Collection | Rosalie |
| Features | Fabric |
Rosalie Woven Rectangle Cocktail
Rosalie Uph Side Chair 2in
| Weight | 33.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.6 × 19.5 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Cottage |
| Collection | Rosalie |
| Features | Fabric |
6/6 Panel Headboard
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Foundations Buffet
Townsend Sideboard
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Keir Four Door Cabinet
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Jarvis Server
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.