Trifecta Four Door Cabinet
The Trifecta Server is a study in modern refinement, blending sleek design with thoughtful functionality. Crafted from solid wood and ceruse flat-cut oak veneers in a driftwood finish, its soft, rounded waterfall edges lend a sculptural elegance. Four push-to-open doors conceal adjustable shelving and built-in media cord management, offering versatile storage that adapts to both dining and living spaces. The Trifecta Server brings timeless style and elevated utility to any room.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
Product Details
| Color/Finish | Beige |
|---|---|
| Color Details | Driftwood Cerused Oak |
| Material | Wood |
| Style | Modern |
| Shipping Weight | 154.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Constructed from solid wood and ceruse flat-cut oak veneers in a driftwood finish | Yes |
| Features soft, rounded waterfall edges for a smooth, sculptural silhouette | Yes |
| Four push to open doors reveal adjustable shelving for customizable storage | Yes |
| Integrated media cord management enhances versatility and function | Yes |
| Look for other items in the Trifecta collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Trifecta |
| Features | Customizable, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Trifecta Dining Table
Trifecta Dining Chair, 2 Per Box, Priced Each
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22 × 35 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Trifecta |
| Features | Fabric |
Albion Sideboard
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Townsend Sideboard
Kali Iron Four Door Cabinet
Keir Four Door Cabinet
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Lennox Four-Door Sideboard
Oslo Pantry Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.