Trifecta Dining Table
The Trifecta Dining Table exemplifies modern sophistication with its refined materials and elegant form. Crafted from solid wood and ceruse flat-cut oak veneers in a warm driftwood finish, it features an inset white Carrara marble veneer top that adds a luxurious touch. Thoughtfully designed and meticulously constructed, the Trifecta Dining Table brings a harmonious blend of texture, tone, and timeless style to any dining space.
Product Details
| Color/Finish | Beige |
|---|---|
| Color Details | Driftwood Cerused Oak |
| Material | Wood, Stone |
| Style | Modern |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Seating Capacity | 6 |
| Shipping Weight | 205.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design with clean lines and sophisticated material contrast | Yes |
| Crafted from solid wood and ceruse flat-cut oak veneers in a driftwood finish | Yes |
| Inset white Carrara marble veneer top adds a refined elegant touch | Yes |
| Comfortably seats six to eight, ideal for gatherings and everyday dining | Yes |
| Look for other items in the Trifecta collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Trifecta |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Trifecta Dining Chair, 2 Per Box, Priced Each
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22 × 35 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Trifecta |
| Features | Fabric |
Trifecta Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Trifecta |
| Features | Customizable, Storage |
Marquez Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Rhett 96″ Dining Table
Ezra TABLES 51512/52+91181
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.