Bay D4398-27 52″ Round Dining Table
Description
Description
Other
| metal decoration on base | Yes |
|---|---|
| levelers | Yes |
| weight capacity: 200 lbs for top | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 74.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 52 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Toasted Nutmeg and Aged Bronze Metal and Baja Fog Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Bay Creek D4398 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4398-27
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Magnussen Home, Toasted Nutmeg and Aged Bronze Metal and Baja Fog Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bay Creek Wood Counter Dining Table Top SU
Bay Creek Wood Trestle Dining Table Base KD
Bay Creek Wood Counter Dining Table Base SU
Bay Creek Wood Trestle Dining Table Top SU
Bay D4398-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Bay D4398-25 Trestle Dining Table
Bay D4398-68 Bench w/Upholstered Seat
Bay D4398-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Bay D4398-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Bay D4398-42 Counter Table
Bay D4398-79 Bench w/Back
Bay D4398-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-42 Counter Table
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
MichaelAlan
Marquez Rectangular Counter Height Table
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Taos Dining Table
Symmetry Dining Table
Draper Dining Table
Michael Alan Showroom
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Michael Alan Showroom
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.