American Rustics Trestle Dining Table
Infused with a contemporary flair, this 72″ trestle-styled table exudes a farmhouse-inspired aesthetic that accommodates six diners with ease. The collection’s allure is further enhanced by the slatback chairs, stools, and backless benches, featuring exquisite upholstery and embellished with nailhead trim.
| Weight | 84.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 36 × 30 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Style | Transitional Farmhouse |
| Collection | American |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rhett 96″ Dining Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Gavin Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Symmetry Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.