Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
The Americana Round Pedestal Dining Table harkens back to a simpler, more genteel time. Crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, it has a carved pedestal base. With the 22-inch leaf in place, the table extends to 76 inches round and accommodates up to two coordinating benches and two armchairs and up to 8 coordinating armchairs or side chairs. Without the leaf, it accommodates up to 6 coordinating arm or side chairs.
Product Details
| One 22-inch leafTable extends to 76-inches long with leaf in placeTable accommodates up to six coordinating arm or side chairs without leafTable accommodates up to two coordinating benches and two arm chairs with leaf in placeTable accommodates up to eigh | Yes |
|---|---|
| Finish | Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedr |
| Primary Materials | Oak Veneers, Resin with Solid-Wood Edge Top |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Leaves | 1 |
| Leaf Width | 22 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 293 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana King Panel Bed
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Bedroom Americana 5/0 Upholstered Headboard
Americana Display Cabinet
Americana Dining Bench
Americana California King Panel Bed
Americana King Panel Bed
Americana Upholstered Seat Side Chair
Americana Pie Chest
Ezra TABLES 51512/52+91181
Gavin Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Rhett 96″ Dining Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Draper Dining Table
Horizons Dining Table
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.