Americana Upholstered Seat Side Chair
Celebrating the natural beauty of a simpler time, the Americana Upholstered Seat Side Chair has a spindle back with carved accents on the spindles and frame. Crafted of Oak Veneers with a fabric seat trimmed in welt, it is finished in the time worn white finish, with the look of natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time, revealing the rich oak character beneath. The seat is upholstered in the 100% Linen performance fabric Biscuit.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWelt trimSpindle backCarved accents on the spindles and frameFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over ti | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Fabric | 100% Linen |
| Alternate Finish Items | 7050-75310-85 7050-75310-89 |
| Carton Height | 46.25 |
| Carton Length | 36.25 |
| Carton Weight | 16.00 |
| Carton Width | 25.00 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Biscuit (Performance); 100% Linen; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Height | 42.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Biscuits-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20 |
| Seat to Back Height | 22 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Side Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 9 |
| Image Role Data | {“7050_10309_02_75310_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_10309_02_50001_02_75310_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_10309_02_50001_02_75310_02_room2”:[“Room Image 3″],”7050_75310_02_silo”:[“Silo Im |
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana California King Panel Bed
Americana Six-Drawer Chest
Americana Bed Bench
Americana Three-Drawer Nightstand
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana Landscape Mirror
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana End Table
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Parota Wooden Chair
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.